WERSJA ARCHIWALNA - Gimnazjum im. Edmunda Bojanowskiego w Lubsku
 
16.06.2019.
Menu główne
Start
Aktualności
--> Dla uczniów <--
Zdjęcia klasowe
Goście z zagranicy Drukuj
Wpisał: Administrator   
16.12.2014.
Wraz z początkiem grudnia do Lubska przyjechała liczna grupa gości z zagranicy. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele włoskiej Sardynii, słonecznej Grecji, słynącej z produkcji wina Bułgarii, nieco tajemniczej Rumunii, a także najbardziej od Polski oddalonej azjatyckiej części Turcji. Grupa 60 osób przybyła do Polski, aby spotkać się z przedstawicielami Gimnazjum im. E. Bojanowskiego. Od ponad roku ta jedna z lubskich szkół jest partnerem w międzynarodowym projekcie Play our anthems, share our traditions, którego głównym celem jest szeroko pojęta wymiana kulturowa obejmująca sześć różnych narodów. Do tej pory uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. E. Bojanowskiego mieli okazję aktywnie uczestniczyć w działaniach projektowych prowadzonych na terenie Turcji, Grecji, Rumunii oraz Włoch. Po czterech zagranicznych wizytach nadszedł czas na podjęcie projektowych Partnerów w Polsce. Celem lubskiej szkoły było zarówno zrealizowanie ważnych aktywności projektowych, ustalenie dalszych form realizacji projektu jak również zapoznanie obcokrajowców ze specyfiką polskich obyczajów i tradycji .
W pierwszym dniu wizyty, na terenie szkoły odbyło się spotkanie Partnerów, którzy za pomocą prezentacji multimedialnych przybliżyli wszystkim uczniom Gimnazjum im. E. Bojanowskiego swoje narodowe tradycje. Po oficjalnej części spotkania gospodarze wraz z gośćmi udali się na halę sportową, na której rozegrali sprzyjające wspólnej integracji, ponad dwugodzinne rozgrywki sportowe. Kolejny dzień wizyty zbiegł się w czasie z uroczystością nadania Szkołom im. E. Bojanowskiego sztandaru. Zaproszeni na Galę goście udali się najpierw na uroczystą mszę do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dalsza część obchodów szkolnego święta odbywała się w Lubskim Domu Kultury, gdzie dzięki symultanicznemu tłumaczeniu zagraniczni goście mogli uważnie uczestniczyć we wszystkich aspektach uroczystości. Finalnym etapem tego spotkania była część, w której Partnerzy z Grecji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Turcji zagrali hymn Polski oraz zaprezentowali zgromadzonym na sali gościom swoje tańce narodowe.
Trzeci oraz czwarty dzień pobytu w Polsce został poświęcony działaniom mającym na celu ukazanie polskiej kultury.  Zagraniczni Partnerzy poznali wybrane elementy krajobrazu kulturowego Ziemi Lubuskiej oraz Dolnego Śląska. Uczestniczyli również w praktycznych zajęciach związanych z polskimi obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Dopełnieniem wizyty było czwartkowe spotkanie ewaluacyjne, które stanowiło podsumowanie całego pobytu.
Dzięki kilku dniom obecności przedstawicieli Turcji, Rumunii, Grecji, Bułgarii oraz Włoch w Lubsku, społeczność szkoły im. E. Bojanowskiego znacząco poszerzyła swoje horyzonty. Nabieranie biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim oraz możliwość empirycznego poznania przedstawicieli obcych kultur pomogła przełamać stereotypowe pojmowanie świata oraz umożliwiła nawiązanie międzynarodowych znajomości, które (mamy nadzieję!) przetrwają próbę czasu i zaowocują wieloletnimi przyjaźniami.

jz