WERSJA ARCHIWALNA - Gimnazjum im. Edmunda Bojanowskiego w Lubsku
 
Start
22.08.2019.
Menu główne
Start
Aktualności
--> Dla uczniów <--
Zdjęcia klasowe
Podsumowanie wizyty w Grecji w ramach projektu PLAY OUR ANTHEMS, SHARE OUR TRADITIONS
Wpisał: Administrator   
16.04.2014.
flaga_grecji.jpg16 kwietnia 2014 w naszej szkole zorganizowane zostało przez panią zastępcę dyrektora Małgorzatę Budzianowską spotkanie przedstawiające uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej działania projektowe podczas wizyty w Grecji zorganizowanej w ramach projektu: PLAY OUR ANTHEMS, SHARE OUR TRADITIONS.
Uczniowie zobaczyli prezentacje multimedialną, przedstawiającą pobyt w Grecji. Na spotkaniu słuchaczom została przybliżona kultura i tradycja grecka. Obecni obejrzeli także film, który zawierał wybrane działania projektowe, m.in. występy grup muzycznych z krajów uczestniczących w projekcie, grających hymn Grecji na różnych instrumentach muzycznych.
 
Projekt PLAY OUR ANTHEMS, SHARE OUR TRADITIONS - wizyta w Grecji
Wpisał: Administrator   
16.04.2014.

W szkołach im. E. Bojanowskiego w Lubsku realizowanych jest wiele projektów unijnych. Jednym z nich jest międzynarodowy projekt ,,PLAY OUR ANTHEMS SHARE OUR TRADITIONS’’, którego celem jest pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu historii hymnów takich państw jak Bułgaria, Irlandia, Grecja, Rumunia, Włochy, Turcja i Polska. W dniach od 24 do 28 marca br. w Grecji miało miejsce kolejne spotkanie  zespołów projektowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Michał Rotkis, Jakub Mól, Bartosz Kołodziej i Eryk Dobrzański. Nasza wyprawa pod opieką Renaty Jasińskiej, Małgorzaty Budzianowskiej,  Anny Hekkert i Moniki Kołodziej okazała się niezwykłą wyprawą bogatą w walory poznawcze i wychowawcze.
Grecja będąca kolebką zachodniej cywilizacji, igrzysk olimpijskich i narodzin demokracji zachwyciła nas swoim urokiem. Niewątpliwie Ateny największe miasto i stolica państwa oglądana ze szczytu wapiennego wzgórza- Akropolu, miejsca kultu, pełnego zabytków kultury antycznej, musiały wywołać wrażenie.
Zmierzaliśmy do Thermo- miejscowości, położonej  około 200 kilometrów od Aten, miejsca spotkania z naszymi rówieśnikami.  Dwudziestotysięczne miasteczko nad Jeziorem Trihonida tętniło swoim życiem. Uczniowie szkoły greckiej i ich rodzice przyjęli swoich gości niezwykle serdecznie. Spotkanie  z dyrektorem, nauczycielami i uczniami  sprzyjało poznawaniu i wymianie doświadczeń.  Perfekcyjnie przygotowany program artystyczny przygotowany  przez młodzież  szkolną, wzruszył niemal każdego uczestnika spotkania. Zadaniem  grup projektowych było wykonanie hymnu  greckiego z użyciem różnych instrumentów.
Spotkanie z władzami  miasta było jednym z punktów programu. Oddany pracy zawodowej, sprawujący  21 lat swoją funkcję- burmistrz  miasteczka, odpowiadał na wszystkie nurtujące gości pytania.
Podczas wymiany mieliśmy okazję uczestnictwa  w Święcie Narodowym Grecji, bowiem 25 marca jest dniem upamiętnienia  wybuchu Powstania Narodowego 1821 roku, które doprowadziło do zrzucenia prawie 400 letniego jarzma niewoli tureckiej. Zorganizowana akademia okolicznościowa z udziałem mieszkańców Thermo, składanie wieńców pod Pomnikiem Pamięci, okazjonalne występy zespołów folklorystycznych to niewątpliwie przykład dobrego funkcjonowania lokalnej społeczności.
Wycieczki dydaktyczne, które zaproponowano uczestnikom projektu były zarówno  źródłem wrażeń  i spostrzeżeń oraz wzorców postępowania. Wspomnieć tu należy o turystycznej wyprawie do Missolonghi- miasta Georga Byrona, symbolu bohaterskiego oporu powstańców. To tu  w Parku Rewolucji odnaleźliśmy Pomnik Żołnierzy Polskich, upamiętniający zaangażowanie Polaków w obronie miasta, obleganego przez najeźdźców.
Wizyta w jednym z najstarszych Bizantyjskich klasztorów, gdzie podczas wojen funkcjonowała tajna szkoła, a duchowny pełnił funkcję urzędnika uświadomiła nam, iż droga do niepodległości Greków nie była drogą łatwą.
Jedną z głównych atrakcji była wycieczka na wyspę Lefkada nazywaną perłą lub Białą Damą wśród Wysp Jońskich. Nazwa pochodzi od słowa ,,lefkos- biel skał’’. Podróż statkiem North Star 1z widokiem na mniejsze wysepki otaczające Lefkadę, m.in. Wyspę Scorpions wcześniej będącą własnością Arystotelesa Onassisa, zapierały dech w piersiach. Przepiękne widoki, grecka muzyka i obiad na pokładzie statku – tego po prostu się nie zapomina. ,,To była podróż mojego życia’’- takie słowa wypowiedział Jakub na pokładzie samolotu lądującego w Berlinie.
Dzięki projektowi Comenius, w którym uczniowie naszej szkoły mieli okazję   uczestniczyć, poznaliśmy historię, kulturę, tradycje i zwyczaje Greków. Poznaliśmy wspaniałych ludzi i zawiązaliśmy przyjaźnie, które z pewnością będą kwitły przez długie lata.
                                                                       Eryk Dobrzański

Galeria HTML, galeria FLASH

 
IX Międzyszkolny Sejmik Krajoznawczy, poświęcony Lwowskim Orlętom
Wpisał: Administrator   
15.04.2014.
orleta.jpg
9 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Lubsko miał miejsce IX Międzyszkolny Sejmik Krajoznawczy, poświęcony Lwowskim Orlętom z okazji przypadającej w tym roku 96. Rocznicy walk i Ich zwycięstwa w obronie niepodległości.
Organizatorami i realizatorami tego przedsięwzięcia byli uczniowie naszych szkół im. E. Bojanowskiego : Julia Słowikowska, Julia Hekkert, Weronika Lech, Daniela Leszczewska, Bartosz Dmuchowski, Oliwia Pachciarek, Kamil Kowalski, Weronika Budzianowska. Sejmiki krajoznawcze  o wybitnych Polakach Kresowych  od lat organizowane są we współpracy z młodzieżą Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Lubsku, Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Górzynie, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jasieniu oraz Niepublicznego Gimnazjum dla Młodzieży w Lubsku. Tegoroczna konferencja odbyła się z udziałem uczniów Gimnazjum im. Orląt Lwowskich  w Ruszowie, którzy przybyli na spotkanie ze swoimi nauczycielami: p. Urszulą Zel i p. Krzysztofem Zielińskim.  Przedstawiciele tej szkoły w prezentacji multimedialnej  nie tylko przybliżyli działalność szkoły i osiągnięcia uczniów,  ale też zaprezentowali  swoje umiejętności muzyczne.
Wykłady uczniów L. Grabarek, Sary Szwajcer, P. Ostapowicz (SP Górzyn), N. Mikołajczyk, P. Kubiak( NGdM) , J. Weran, P. Salomońskiej (SP Jasień) , W. Budzianowskiej (LO im. E. Bojanowskiego) przeplatały się z recytacją wierszy i pieśniami o Lwowskich Orlętach. Prelekcja Joanny Zięby nauczyciela historii w szkołach im. E. Bojanowskiego w Lubsku, uświadomiła zebranym, okoliczności  w jakich znalazły się dzieci, które stanęły do walki w obronie niepodległości. Prawdziwych wzruszeń dostarczyło przedstawienie teatralne przygotowane przez dzieci z SP1, aktorów ,,Teatru Trzech Serc’’.
Na pochwałę zasługuje postawa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. E. Bojanowskiego Daniela Paś, Tomasza Gila, Kamila Bobera, którzy pełnili funkcję inspicjentów godnie reprezentując szkołę.
Podsumowania sejmiku tradycyjnie dokonał dr Mieczysław Wojecki krajoznawca i podróżnik, honorowy obywatel Lubska, który wysoko ocenił prezentacje, wypowiedzi  i program artystyczny przygotowany przez uczniów.  
Niewątpliwie zaangażowanie dzieci przyczyniło się wzbogacenia wiedzy historycznej i pogłębienia poczucia tożsamości narodowej.

Koordynator:  M. Budzianowska
 
 
Życzenia świąteczne
Wpisał: Administrator   
14.04.2014.
zyczeniagb2014.jpg
 
Spotkanie z Rosją
Wpisał: Administrator   
08.04.2014.
rosja_flaga.jpgSpotkanie z Rosją – tak była zatytułowana impreza, która odbyła się 20 marca w Gimnazjum im. E. Bojanowskiego w Lubsku, zorganizowana przez nauczycielki języka rosyjskiego - Małgorzatę Budzianowską i Ninę Bryczkowską.
W naszym Gimnazjum i w Szkole Podstawowej im. E. Bojanowskiego uczniowie uczą się trzech języków obcych:  angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Ucząc się języków obcych poznajemy również kraj danego języka, ciekawych ludzi i kulturę tego kraju. Młodzież nasza bardzo chętnie uczy się języków obcych i uczestniczy w tego typu imprezach. W przygotowaniu tego spotkania brali aktywny udział uczniowie prawie wszystkich naszych klas. Prowadzące powitały wszystkich zebranych po rosyjsku i zaprosiły na krótką podróż do Moskwy i Sankt-Petersburga. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadań o tych dwóch największych i najpiękniejszych miastach rosyjskich, oglądali prezentację ciekawych miejsc i zabytków oraz słuchali piosenek i wierszy znanych rosyjskich poetów w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek z gimnazjum i szkoły podstawowej.
Oto kilka zdjęć z naszego spotkania.
 
 
Dla uczniów klasy 1-ej gimnazjum i klasy 4-tej szkoły podstawowej był to pierwszy kontakt z językiem rosyjskim, tym nie mniej, dzięki ich zaangażowaniu, rosyjski w ich wykonaniu był naprawdę niezły. Spotkanie to zakończyło się ciekawym konkursem wiedzy o Rosji na podstawie usłyszanych informacji, w którym zwyciężyli gimnazjaliści z klasy 3b. Ta klasa zaśpiewała również na zakończenie piosenkę, której tytuł w tłumaczeniu brzmi: Życzymy wam szczęścia. Chciałabym właśnie te słowa skierować do wszystkich uczniów naszych szkół i życzyć im szczęścia i sukcesów w poznawaniu języków, kultury danych krajów i nawiązywaniu przyjaźni między ludźmi.
Nina Bryczkowska

 
Rumuński hymn zagramy... w Rumunii
Wpisał: Administrator   
01.04.2014.
W dniach 11-17.05 br. 12 uczniów z naszej szkoły pojedzie do miasta Botosani w Rumunii. Wyjazd związany jest z międzynarodowym projektem "PLAY OUR ANTHEMS, SHARE OUR TRADITIONS" Program Comenius. Szczegóły wyjazdu, organizacja i przygotowanie zadań projektowych leżą w gestii koordynatora projektu. p. Joanny Zięby. Przed wyjazdem w ramach przygotowania kulturowo-pedagogicznego, uczestnicy projektu pogłębią wiedzę z zakresu historii hymnu polskiego, tradycyjnych polskich instrumentów i co najważniejsze nauczą się grać hymn rumuński.
Zajęcia dot. przygotowań do wyjazdu poprowadzą nauczyciele historii i muzyki.
 
hymn_rumuni2.png
 
hymn_rumuni.jpg

 
Dzień Wiosny - galeria
Wpisał: Administrator   
31.03.2014.
 
KONKURS RECYTATORSKI
Wpisał: Administrator   
26.03.2014.
W dniu 26 lutego uczniowie Gimnazjum im. Edmunda Bojanowskiego wzięli udział w eliminacjach rejonowych Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.
Sylwia Ziemba zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”, natomiast w wykonaniu Eryka Dobrzańskiego można było usłyszeć tekst Piotra Kowalczyka „Kataryniarz”. Oboje dostali się do kolejnego etapu, tym razem już powiatowego, który odbył się 6 marca w Żarskim Domu Kultury.
Wystąpienie Eryka zakończyło się sukcesem, uczeń przeszedł do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 16 maja w Kargowej.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

AZ
 
dyplom_46.jpg
dyplom_47.jpg
dyplom_48.jpg

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 55 - 63 z 642